Kleszcze - dlaczego w ostatnich latach boimy się ich bardziej?

czytania opublikowano

Kleszcze zagrożenia

Kleszcz jest pasożytem zewnętrznym, groźnym zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Ten pajęczak żywi się krwią ofiary. Naturalnym środowiskiem występowania kleszczy są lasy, pola i łąki. Niestety, obecnie coraz więcej kleszczy obserwuje się również w miejskich obszarach zielonych i w miejscach spacerów z psami. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdzamy!

Ważne

Podczas żerowania kleszcza na skórze zwierzęcia dochodzi do kontaktu śliny tego ektopasożyta z tkankami żywiciela. Kleszcz posiada aparat gębowy, który zasysa i tłoczy krew. Z kolei ślina tego pasożyta ma właściwości znieczulające. Zwierzę nie czuje ukłucia i żerowania na ciele.

Jakie choroby może wywołać wkłucie się kleszcza?

Kleszcze były z nami od zawsze. Jeszcze do niedawna populacje tego pasożyta można było spotkać przede wszystkim na terenach leśnych – wyjazd na wakacje wiązał się więc z koniecznością wdrożenia profilaktyki przeciwkleszczowej. Dziś kleszcze coraz śmielej pojawiają się na terenach aglomeracji miejskich. Do tego zmiany klimatu, związane z pojawianiem się dodatnich temperatur zimą spowodowały, że kleszcze mogą być aktywne przez cały rok. Jakie groźne dla naszych czworonogów choroby może wywołać ugryzienie kleszcza?

Borelioza

Zwana inaczej chorobą z Lyme, jest prawdziwą zmorą właścicieli czworonogów. Choroba może mieć przebieg ostry lub przewlekły. W pierwszej fazie choroba może toczyć się w ukryciu i ujawnić się nawet do 6 miesięcy po wkłuciu się kleszcza. Po takim czasie niezwykle trudno jest skojarzyć jej objawy (swoją drogą bardzo niecharakterystyczne) z wkłuciem się pasożyta. Borelioza wywołuje zapalenia nerek, zapalenia stawów, problemy z poruszaniem się i wiele innych zaburzeń.

Babeszjoza

Powoduje rozpad krwinek czerwonych, co w konsekwencji prowadzi do poważnej anemii, niedotlenienia, uszkodzenia nerek i wątroby a także wielu dalszych konsekwencji dla organizmu. Często kończy się śmiercią. Młode osobniki zakażone babeszjozą często nie mają szansy na wyzdrowienie i tracą w tym starciu życie.

Ważne

Babeszjoza (zwana też piroplazmozą) wywoływana jest przez pierwotniaka Babesia canis bytującego w gruczołach ślinowych kleszcza. Zakażenie następuje wskutek wkłucia się kleszcza, który musi pozostać w kontakcie ze skórą zwierzęcia przez dłuższy czas (nawet do 24 godzin).

Co robić, gdy na skórze zwierzęcia zauważymy kleszcza?

Aby doszło do zakażenia chorobą odkleszczową, pasożyt z reguły musi ssać krew zwierzęcia przynajmniej przez 24 godziny ale pamiętajmy, że mogą występować odstępstwa i zarażenia po krótszym czasie. Z tego względu tak ważne jest dokonywanie przeglądów sierści psa czy kota bezpośrednio po spacerze. Takie działanie pozwoli nam zlokalizować wędrującego pasożyta, który jeszcze nie zdążył wkłuć się w skórę lub takiego, który dopiero co ukłuł zwierzaka. Jeśli odnotujemy obecność kleszcza, mamy dwie możliwości – udać się do lekarza weterynarii po pomoc (lepiej jest powierzyć usunięcie kleszcza specjaliście) lub samodzielnie usunąć pasożyta. Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest smarowanie skóry w miejscu żerowania kleszcza jakimikolwiek substancjami czy płynami.

Jak usunąć kleszcza?

Przy usuwaniu kleszcza pomocne będą dostępne u lekarzy weterynarii oraz w sklepach zoologicznych specjalne kleszczyki lub haczyki. Kleszcza należy złapać blisko skóry zwierzaka pęsetą i zdecydowanym ruchem przekręcić w wybraną stronę. Po zabiegu należy obowiązkowo umyć ręce. Po usunięciu kleszcza zaleca się obserwować miejsce ukąszenia – jeśli pojawi się w nim rumień, warto udać się na konsultację do lekarza weterynarii.

Jak uchronić zwierzaka przed kleszczami?

W naszym klimacie nie da się całkowicie uchronić czworonoga przed kontaktem z kleszczami. Wyjście na spacer do lasu, parku, a nawet na psi wybieg może skończyć się wkłuciem się kleszcza. W Europie pasożyty te są najbardziej aktywne od wiosny do później jesieni. W praktyce możemy jednak spotkać je przez cały rok. Oznacza to, że dokładnie przez cały rok powinniśmy dbać o profilaktykę przeciwkleszczową. Zakłada ona stosowanie odpowiednich środków: smakowych tabletek, kropli spot on, które aplikuje się bezpośrednio na skórę zwierzaka, obroży przeciw kleszczom, aerozoli. Poza wyżej wymienionymi środkami profilaktycznymi, na rynku istnieją także szczepionki. Wprawdzie nie uchronią one zwierzaka przed kleszczami, ale nie dopuszczą do zakażenia groźną chorobą - babeszjozą, boreliozą czy anaplazmozą. Jeśli mamy problem z wyborem odpowiedniego środka, poprośmy o pomoc lekarza weterynarii.

Czy wiesz, że:

ilustracja przedstawiająca kleszcza

Należy sprawdzać sierść swojego pupila po każdym spacerze? Do zakażenia groźnymi chorobami odkleszczowymi dochodzi zwykle po 24 godzinach od wkłucia się kleszcza – szybka interwencja i sprawne usunięcie pasożyta może uchronić Twojego zwierzaka przed zachorowaniem.

Podczas wkłucia się kleszcza dochodzi do kontaktu śliny tego ektopasożyta z tkankami żywiciela. Kleszcz posiada aparat gębowy, który zasysa i tłoczy krew, a ślina tego pasożyta ma właściwości znieczulające przez co zwierzę nie czuje ukłucia i żerowania na ciele. Jeśli kleszcz jest wektorem chorób odkleszczowych, a zwierzę nie było zabezpieczone przeciwko tym pasożytom zewnętrznym, może dojść do zarażenia. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na walkę z kleszczami – tabletki smakowe, krople spot on, obroże przeciwko kleszczom, czy aerozole. Pamiętajmy, że całoroczne ich stosowanie z pewnością zminimalizuje ryzyko wkłucia się pasożyta oraz pojawienia się choroby odkleszczowej u naszego pupila.