Opieka nad psem - co robić w razie nieprzewidzianych wypadków?

czytania opublikowano

Zdjęcie przedstawiające psa w ochronnym kołnierzu

Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest bardzo ważne dla zdrowia psa. Pozwala na spożytkowanie energii, reagowanie na bodźce, jak i na zaspokajanie jego instynktów. Jednak nie zawsze spacery, wyjazdy weekendowe czy wakacyjne, kończą się miło dla naszych psiaków. Mogą wystąpić sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jakie wypadki mogą wydarzyć się pupilowi oraz jak możemy sobie z nimi radzić?

Czy wiesz, że:

ilustracja przedstawiająca psa
  • Psy ulegają wypadkom częściej podczas ruchu
  • Opuszki łap i pazury są najbardziej narażone na uszkodzenia
  • Latem gorący asfalt może być przyczyną oparzeń

Pierwsza pomoc dla psa – najczęstsze wypadki

Urazy mechaniczne 

Psiaki często są narażone na uszkodzenia mechaniczne - przez nadepnięcia na szkło lub inny przedmiot o ostrych krawędziach. Jeśli dojdzie do niewielkiego otarcia, należy dokładnie przemyć ranę preparatem antyseptycznym i założyć opatrunek. W razie wystąpienia krwawienia, po zabezpieczeniu rany, udaj się jak najszybciej do lekarza weterynarii, takie sytuacje zwykle wymagają interwencji chirurgicznej (czyli szycia), dzięki której rana łatwiej się zagoi i pozostanie mniejsza blizna. Sposób opieki nad miejscem szycia oraz częstotliwość zmiany opatrunków należy uzgodnić z lekarzem weterynarii, warto również ustalić termin wizyty kontrolnej.

Pogryzienie psa 

W przypadku pogryzienia naszego psa przez innego psa mogą wystąpić bardzo niebezpieczne rany szarpane, które jak najszybciej trzeba skonsultować z lekarzem weterynarii. Specjalista dokładnie oczyści miejsce pogryzienia i zdecyduje jak je leczyć. Poza tym koniecznie należy pozyskać kontakt do opiekuna psa agresora, który powinien przedstawić zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie i ponieść wszystkie koszty związane z leczeniem. W dotarciu do opiekuna psa, który wyrządził krzywdę, mogą pomóc służby miejskie czy fundacje zajmujące się interwencjami.

Złamania u psów

Złamanie kości kończyny to sytuacja kryzysowa, która wymaga szybkiej wizyty u lekarza weterynarii, specjalizującego się w chirurgii twardej. W przypadku złamania otwartego powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć pupila na czas transportu do lecznicy, zakładając mu, jeśli to możliwe, opatrunek unieruchamiający kończynę oraz 2 stawy sąsiadujące ze złamaniem. Jeżeli jest to złamanie zamknięte, wystarczy usztywnienie samej kończyny.

Użądlenie przez owada

Ukąszenie psa przez owada to często spotykana sytuacja awaryjna- szczególnie w okresie letnim, gdy pszczoły, osy, szerszenie czy trzmiele fruwają wokół roślin, a nasz pupil, przebywając na spacerze, bardzo chętnie próbuje je złapać. Taki owad może także przypadkiem trafić do miski pupila, który podczas picia lub jedzenia może wprowadzić go do gardła i krtani. Jeśli owad jest żywy, występuje duże prawdopodobieństwo ugryzienia, a gdy zwierzę jest uczulone na jad, dochodzi do spuchnięcia dróg oddechowych przez co zwierzak może się nawet udusić. Natomiast jeżeli do ukąszenia dojdzie na powierzchni skóry, w przypadku reakcji uczuleniowej powstaje obrzęk, a jego silna postać, może prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego i do śmierci. W takiej sytuacji należy natychmiast udać się do lecznicy weterynaryjnej, uprzedzając telefonicznie, że potrzebna jest wizyta ratująca życie czworonoga. Do objawów wstrząsu anafilaktycznego u psa należą m.in.: 

Hot spot, czyli ostre sączące zapalenie skóry u psa

W ciepłych miesiącach roku częściej trafiają do lekarza weterynarii psy z problemami dermatologicznymi. Zazwyczaj przyczyną konsultacji jest inwazyjny problem ze skórą, tzw. hot spot, czyli ostre sączące zapalenie skóry. Hot spot szybko wypełnia się ropą, ponieważ dochodzi do kolonizacji bakterii na powierzchni naskórka. Zmienione miejsca (najczęściej umiejscowione na szyi, grzbiecie, pysku lub kończynach) pies często wylizuje lub wygryza, z powodu występującego świądu. Hot spot statystycznie częściej występuje u ras długowłosych takich jak: golden retriever, owczarek niemiecki, siberian husky, bernardyn, nowofundland. Schorzenie to może być spowodowane m. in. uczuleniem na ślinę pcheł lub obecnością ciała obcego w skórze, np. siewek. 

Czy pływanie jest bezpieczne dla zdrowia psa?

Podczas wakacji psy często kąpią się w różnych zbiornikach wodnych, jednak nie każdy z nich może być bezpieczny dla zdrowia podopiecznego. Do kąpieli nadają się zdecydowanie bardziej zbiorniki przepływowe, czyli rzeki, duże jeziora i morze. Pływanie w zbiornikach wodnych stojących może wywołać ropne zapalenie skóry, w takich miejscach również łatwiej o inwazję pasożytów. Ropne zapalenie skóry objawia się silnym świądem oraz licznymi zmianami na skórze w postaci krostek i grudek. W wyniku kąpieli psy mogą również zachorować na nawracające zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych, częściej dotyczy osobników zwisłouchych, z uwagi na gorszą wentylację. Kąpiele w chłodne dni, mogą kończyć się też zapaleniem pęcherza moczowego, które jest bardzo bolesną dolegliwością i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. 

Apteczka psa i jej podstawowa zawartość

Łatwiej możemy poradzić sobie z kłopotami, jeśli podczas wypadu z przyjacielem na czterech łapach będziemy mieć ze sobą apteczkę. Zawartość takiej apteczki warto skonsultować z prowadzącym lekarzem weterynarii, który zna predyspozycje do chorób naszego pupila i może przewidzieć niektóre zagrożenia. 

Podstawowa zawartość apteczki psa:

  1. Nożyczki
  2. Środki opatrunkowe, dezynfekcyjne i do przemywania ran, przeznaczone dla zwierząt
  3. Preparat przeciwświądowy
  4. Środki przeciwwymiotne
  5. Środki przeciwbiegunkowe

Rekonwalescencja psa

W przypadku obrażeń naszego czworonoga w okresie rekonwalescencji należy dawkować aktywność fizyczną stosownie do stanu jego zdrowia. Ograniczamy spacery i nie spuszczamy psa ze smyczy. Rany w trakcie gojenia są dla pupila źródłem bólu, świądu i dyskomfortu, co prowokuje do lizania opatrunku i jego uszkadzania. Dlatego warto zdecydować się na założenie specjalnego kołnierza do czasu zdjęcia szwów, a jeśli rany dotyczą łap, można zaopatrzyć się dodatkowo w specjalne buty ochronne na czas gojenia.