Pasożyty wewnętrzne u kotów

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kota na badaniu u lekarza weterynarii

Pasożyty występujące u kotów najczęściej bytują w układzie pokarmowym i głównie są to glisty. Po połknięciu jaj, glisty rozwijają się w przewodzie pokarmowym kota, tam postaci dorosłe składają jaja, które są wydalane wraz z kałem i stanowią źródło zarażenia w środowisku. Czasem dorosłą glistę możemy znaleźć w wymiocinach zwierzaka. U zarobaczonych kotów mogą również występować tasiemce, tęgoryjce czy lamblie.

Ważne!

Obecność pasożytów wewnętrznych u kota manifestuje się zwykle objawami ze strony układu pokarmowego: biegunki, wymioty, spadek wagi, obecność krwi czy śluzu w kale.

Pasożyty wewnętrze u kotów – jak dochodzi do zarażenia?

Koty mogą zarazić się pasożytami wewnętrznymi na wiele sposobów, jednak najczęściej dochodzi do tego poprzez:

Pasożyty wewnętrzne u kotów – rozpoznanie i leczenie

Inwazję pasożytów wewnętrznych i określenie ich rodzaju diagnozuje się w badaniu laboratoryjnym kału. W celu wykonania dokładnego badania, najlepiej jest zebrać próbki z trzech dni. Sposobem na uniknięcie inwazji pasożytów jest regularne odrobaczanie zwierząt domowych. Kalendarz odrobaczeń należy uzgodnić z prowadzącym lekarzem weterynarii, mając na uwadze, że kocięta powinny być w pierwszym roku życia odrobaczane częściej.